Švýcarský nůž každého Meshera.
Najdete zde porovnávací tabulky nejpoužívanějších LoRa desek dle jejich parametrů, časy výdrže na baterií, spotřeby energie.
Desky lze také filtrovat na základě funkcí, které požadujeme.
Určitě stojí za pozornost také kalkulačka ADC Multiplier, která nám spočítá, jaký konverzní poměr použít pro napěťový dělič konkrétního nodu, aby zobrazoval přesnější stav baterie. K postupu kalibrace je zde rovněž návod.
____________________________________________
Výborný nástroj pro analýzu terénu a potenciálního dosahu nodu od Zeměměřičského úřadu ČR
- Podobná funkce, jako Heywhatsthat, ale přesnější.
V horním menu vyber POLE VIDITELNOSTI. V tabulce klikni na UMÍSTIT BOD, na mapě klikni na plánovaný, nebo stávající bod umístění. Vyber model pro výpočet (pokud umisťujeme node v zástavbě, smysl má pouze model DMP 1G, který jako jediný zahrnuje také stavby, nikoli pouze terén). Zadej výšku, ve které má být umístěna anténa a následně vzdálenost, do které chceš viditelnost ověřit. U této služby analýza trvá i několik minut v závislosti na velikosti analyzované plochy. Pokud ti maximální dosah nestačí, můžeš jej zvýšit použitím modelu DMR 4G, zakliknutím nižší přesnosti analýzy, nebo zakliknutím OMEZENÍ ÚZEMÍ, kde následně nastavíme jen kruhovou výseč v požadovaném směru. Poté klikni na SPUSTIT VÝPOČET VIDITELNOSTI a počkej si na výsledek.
Tip: Chceš-li reliéf území včetně staveb na mapě reálně i vidět, nahoře v menu se přepni na SEZNAM VRSTEV a jako Zdroj výškopisných dat vyber DMP 1G. Chvilku počkej, než se vykreslí, je to obří množství dat.
____________________________________________
On-line kalkulačka pro výpočet Fresnelovy zóny.
Že vám při analýze terénu mezi budovami vycházejí "skulinky" s přímou viditelností na velké vzdálenosti, ještě zdaleka neznamená, že zde signál dokáže prostřelit. Na vině je fyzika, konkrétně tzv. Fresnelova zóna, která má tvar doutníku a určuje minimální průměr potenciálního volného zorného pole přímé viditelnosti, který je potřeba pro průchod signálu, vztažený k jeho požadovanému dosahu. Např. u naší frekvence 869.5MHz je při 10km vzdálenosti potřeba v polovině této vzdálenosti volný prostor o průměru 60m, při 50km už v polovině vzdálenosti potřebujeme prostor 130m! Je-li menší, není zaručeno, že signál dorazí. Perfektně nám k zobrazení a výpočtu tohoto efektu poslouží tento on-line nástroj.
____________________________________________
Výškopis mezi 2 body pro ověření možnosti přímého spojení.
Na mapě vyber 1. klikem bod A, 2. klikem bod B. Následně vpravo GENERUJ VÝŠKOPIS.
Zobrazí se profil terénu mezi těmito dvěma body.
Lze také zahrnout zakřivení země.
____________________________________________
Velmi užitečná 360° analýza terénu pro umístění nodů.
Nahoře vyber NEW PANORAMA, Poté zadej adresu nebo vyber ručně na mapě umístění nodu. Poté ELEVATION ABOVE GROUND - výška, ve které má být umístěna anténa nad zemí (např. výška střechy, rozhledny...). Nakonec je třeba zadat jakýkoli název - ENTER A TITLE a poté SUBMIT REQUEST. Výsledkem je mapa s přehledným vyznačením oblastí s přímou viditelností ze zvoleného bodu a výšky a tím i potenciální radiový dosah nodu. Při následném kliknutí do mapy obratem zobrazí profil terénu mezi původním a tímto dalším bodem. Rozklikni PARAMETERS, zadej frekvenci, zaškrtni CURVED EARTH a uvidíš i vliv Fresnelovy zóny.
Vynikající funkcí ještě před generováním mapy je MOVE TO HIGHEST POINT, která automaticky vybere místo v nastaveném okruhu od označeného bodu s nejlepším výhledem. Může být užitečná pro lepší výběr umístění stacionárního nodu nebo při lovu signálů v terénu.
A v neposlední řadě je v horní části vpravo nenápadné tlačítko VIEW IN GOOGLE EARTH - určitě vyzkoušej.
____________________________________________
Nástroj pro detailisty - Výpočet ERP - reálného vyzářeného výkonu.
Pokud chceš mít node naprosto košér, použij tento nástroj. Pásmo pro Meshtastic má povolený maximální ERP 500mW. Pokud použiješ anténu s vyšším ziskem (obvykle nad 7dBi), pravděpodobně tuto hodnotu překročíš a z nodu se stává ilegální vysílač.
Upřesněná citace z Wiki: Efektivní vyzářený výkon je celkový výkon (ve wattech), který by bylo nutné vyzářit dipólovou anténou (2.15dBi), aby bylo v daném směru dosaženo jisté intenzity záření.
Používá se k vyjádření intenzity rádiového záření vysílaného směrem, kterým je anténa (typicky směrová či vysokozisková) namířena.
Příklad: Představ si, že máš malou žárovku a postavíš ji na stůl. Světlo z ní se rozptyluje do všech směrů. To je jako vyzářený výkon bez dipólu.
Ale když k žárovce přidáš čočku, světlo se soustředí do určitého směru. Čím větší čočka, tím silněji a dál část jejího světla dopadá. To je jako efektivní vyzářený výkon s anténou s vyšším ziskem, která pomáhá soustředit signál do určitého směru a posílat ho dál a silněji.
Dobře pro představu těchto vztahů poslouží tprávě tato on-line kalkulačka ERP..
Když si zadáš vysílací výkon SX1262, který je při 22dBm cca 160mW a budeš měnit hodnoty zisku antény, zjistíš, že abys měl vše v povoleném rozsahu, můžeš použít anténu maximálně 7,1dBi, jinak už maximální hodnotu ERP překračuješ, protože ve směru maximálního vyzařování tato anténa vyzáří více než 500mW. Ale zahazovat ji nemusíš, výkon nodu lze mírně snížit v nastavení a požadovanou směrovost antény tak i přesto můžeš vesele využívat.
____________________________________________
On-line převodník hodnoty dBm na mW.
Hodí se jako doplněk pro kalkulačku ERP (o řádek výše).
____________________________________________
Kalkulátor pro GP antény. Jako jeden z mála započítává i průměr použitého drátu.
Jednoduchá, ověřená, účinná anténa typu Ground-plane. Nevyžaduje protiváhu, zbastlená je za chvilku a poskytne rozhodně lepší výkon, než mini pendreky, které chodí přibalené k LoRa deskám.
Zde je asi vše jasné, zadá se frekvence (869.5) a průměr drátu, který máme k dispozici. Pro inspiraci jak ji vyrobit mrkni do sekce ALBUM ve FB skupině.
Mimo to jsou vlevo kalkulačky na mnoho dalších typů antén.
____________________________________________
Kalkulačky všeho možného.
Elektro on-line kalkulačky, které se můžou hodit. Třeba na výpočet životnosti baterie nebo napěťových děličů.
____________________________________________
Jednoduchý on-line nástroj pro kreslení elektro schémat.
Jestli jsi puntičkář a chceš mít ke svým nodům dokumentaci, v tomhle zvládne nakreslit schéma úplně každý.